Makaronowe prawdy i mity (2)

Dziś kolejna część cyklu makaronowe prawdy i mity, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o makaronie oraz tym, co z nim związane. Dziś mniej chemicznie, a bardziej – praktycznie.

By skonsumować danie makaronowe podajemy widelec i łyżkę.

Jeśli tak nam wygodnie zjeść spaghetti w domowym zaciszu – nikt nie broni. Jednak jeśli planujemy wydać elegancki obiad, bazujący na długich makaronach, zerknijmy do podręcznika stołowego savoir-vivre’u. Okazuje się bowiem, że  ten dziwaczny zwyczaj wspierania się łyżką przy pochłanianiu spaghetti lub tagliatelle nie jest najlepiej widziany przez Włochów. Podstawowym sztućcem używanym do jedzenia makaronu jest naturalnie widelec, który doskonale radzi sobie również z makaronami długimi – wystarczy dokładnie nawinąć kilka nitek i gotowe. W krajach, gdzie makaron spożywa się na co dzień,  zamiast łyżki używa się kawałka chleba, który ułatwia czynność nawinięcia niesfornych nitek. Naganne jest także hałaśliwe wciąganie makaronu ustami.

Ugotowany makaron należy zawsze zahartować zimną wodą.

fot. ikea

Niekoniecznie.
Podczas przygotowywania makaronowych dań, warto zrezygnować z przelewania ugotowanego makaronu zimną wodą – w ten sposób bowiem spłukuje się niepotrzebnie warstwę skrobi, która łączy makaron z sosem, oraz cenne wartości odżywcze zawarte w semolinie. Dla obawiających się sklejenia, mam radę – użyjcie więcej wody i odrobiny oliwy. Tak gotowany makaron nie powinien się skleić, tym bardziej, gdy chcemy uzyskać efekt al dente. Wyjątek stanowi makaron, którego mamy zamiar użyć w sałatce, wtedy opłukanie zimną wodą jest o tyle potrzebne, że zapobiega jego sklejeniu po wystygnięciu.

Nie ma szybkich obiadów, lepiej jeść gotowe posiłki.

fot. blog.etundra.com

Znam wiele par, które są zdania, że jeśli obydwoje pracują zawodowo nie ma opcji, by po pracy zasiąść razem przy stole i skonsumować domowy obiad. W związku z czym zamawiają na potęgę obiady gotowe, nierzadko wielokrotnie bardziej kaloryczne niż te,które sporządzamy samodzielnie. Tymczasem naprawdę istnieje coś takiego jak szybki,zdrowy i pełnowartościowy posiłek, który powstaje po przyjściu z pracy w kwadrans. Makaron gotuje się przeciętnie 10 minut. Sos bazujący na świeżych warzywach, serach, drobiu (mięsie, które najszybciej staje się gotowe do zjedzenia), rybach, czy owocach morza – przyrządza się w czasie gotowania się makaronu. Taki obiad łączy dwie wartości – jest na pewno o niebo zdrowszy niż pierogi czy naleśniki ze styropianowego pudełka i sprawia, że jemy go RAZEM, rozmawiając i patrząc na siebie, a nie na ekran komputera.

CDN…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawdy i mity i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s