Makaronowa (pre)historia

Jest wiele towarzyszących nam na co dzień rzeczy, których  istnienie wydaje nam się oczywiste. Są i już. Są od zawsze.
Czy na pewno od zawsze?
Żeby Młody mój posilać się makaronowym abecadłem, żebym mogła gotować ukochaną carbonarę i żeby rosół dziadka zawsze zawierał w sobie ciemnożółte kłębowisko nitek, jakaś tęga głowa i czyjeś sprawne dłonie musiały kiedyś makaron wymyślić, a następnie sporządzić.

fot. pilaroflove.wordpress.com, ecurry.com, freerecipes.org, tinnedtomatoes.com

Komu można zatem dziękować?

Do końca nie wiadomo.
Naukowcy, jak to zwykle z nimi bywa, i tutaj nie są bezsporni. Podobno najstarszy makaron znaleziono w Chinach w dolinie Żółtej Rzeki. Jednak inni badacze dają sobie uciąć głowy, że to nie nasi skośnoocy sąsiedzi z Dalekiego Wschodu są prekursorami makaronowej sztuki kulinarnej, a… starożytni Etruskowie. Malowidła odkryte na ścianie jednego z pradawnych grobowców jako żywo pokazują narzędzia potrzebne do wyrobu makaronu. Istnieją również przekazy stanowiące o tym, że i starożytni Grecy znali makaronowe ciasto. Nieco później sztukę tę poznali Arabowie. Ale to nie oni zostali Makaroniarzami. Nie Grecy i nie Chińczycy.
Co sprawiło, że z makaronową kuchnią kojarzą się właściwie wyłącznie Włosi?

W IX wieku w wyniku swych podbojów Arabowie dotarli na Sycylię. Musieli jednak nie tylko ciemiężyć, ale również przekazać dalej kaganek makaronowej oświaty, bo wtedy też o swej przyszłej domenie kulinarnej dowiedzieli się Włosi. Makaron stał się dla nich doskonałym rozwiązaniem w dobie gwałtownego rozwoju urbanistycznego. Niezwykle łatwy do zrobienia , sycący i tani zrobił olbrzymią karierę.  Stał się głównym pożywieniem włoskiej biedoty.

rycina przedstawiająca wyrabianie makaronu w XIV wieku, zdjęcie z 101language.com

Początkowo, jeszcze w XV wieku ciasto makaronowe było wyrabiane przez udeptywanie go stopami. Wyobraźcie to sobie – ówczesny poziom higieny plus kontakt z żywnością… Kiepsko pomyślane. Podobnego zdania był król Ferdynand II Neapolitański. Nakazał wymyślić sprytniejszą alternatywę. Tak powstała pierwsza maszyna do produkcji makaronu, a jego popularność rosła z roku na rok.

Kolejny wiek przyniósł rozwój techniki obróbki ciasta i technologii narzędzi niezbędnych w procesie tworzenia makaronu, z kolei w XVII wieku wynaleziono mechaniczne mieszadło do ciasta, będące wybawieniem dla zatrudnionych przy ciężkiej ręcznej pracy. Pierwsza fabryka makaronu ruszyła w 1740 roku w Wenecji. Od tej pory oferta makaronowa włoskich sklepów spożywczych nieustannie rosła. W 1780 roku było już 280 rodzajów makaronów!

suszenie makaronu na ulicach Neapolu, XIX wiek, zdjęcie z http://www.lifeinitaly.com

Czy wiecie ile różnych opcji makaronowych mają jego amatorzy współcześnie? Jestem bardzo ciekawa. Jako nagrodę przewiduję podanie przepisu na moją niezawodną, carobonarę – w towarzystwie lampki wina – leku na całe zło 😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii Makaron - co to? i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s